Lucrarea Bisericii în societate în anul 2010 – Credinţă pentru fapte bune


 

Autor: Preafericitul Părinte Patriarh Daniel


Editura: Basilica

 

Lucrarea Bisericii în societate în anul 2010 – Credinţă pentru fapte bune


44,80 lei

4 în stoc

4 în stoc

Ultimele în stoc

Distribuie:

Transport Gratuit

pentru comenzi mai mari de 150 lei

Comandă rapidă

Plata cu cardul sau ramburs în siguranță

Magazin oficial

Librăria Patriarhiei Române

Informații suplimentare

ne puteți contacta și telefonic

Descriere

Lucrarea Bisericii în societate în anul 2010 – Credinţă pentru fapte bune

Volumul de față, publicat recent la editura Basilica (septembrie 2011), este semnat de Preafericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, și reunește în ordine cronologică mesajele, cuvântările, pastoralele patriarhale, precum și prefețele la numeroase lucrări teologice din perioada cuprinsă între 1 ianuarie 2010 și sfârșitul lunii decembrie 2010. Din această perspectivă, lucrarea reușește să surprindă riguros și punctual viața bisericească din cuprinsul Patriarhiei Române în momentele ei cele mai semnificative derulate în perioada menționată mai sus, de la marile sărbători cărora li s-au consacrat Pastorale, la simpozioane teologice, întâlniri cu delegații bisericești, dar și cu oameni de stat, evenimente aniversare, condoleanțe, până la dezbateri pe tema deontologiei audiovizualului în general, și a celui ecclesial în special.

O asemenea fericită reunire de texte concentrate, cum ar fi cuvântările susținute cu diverse prilejuri și prefețele ocazionate de aparițiile editoriale la editurile Patriarhiei Române, reprezintă, într-o formă inedită, o originală sinteză a gândirii teologice și sociale a Întâistătătorului Bisericii noastre.
De aceea, considerăm că volumul semnat de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel este deosebit de util ostenitorilor din mass-media bisericească, dar și tuturor clericilor și credincioșilor din țară și din diaspora, pentru o mai deplină înțelegere a dinamismului și însemnătății vieții noastre bisericești, precum și a rolului deosebit de important pe care Biserica Ortodoxă îl joacă în societatea românească contemporană.

Informații suplimentare

Greutate1 kg
Dimensiuni3 × 18 × 25 cm
ISBN

978-606-814-155-8

Limba

Română

An apariție

2011

Localitatea

București

Autor

Editura

Suport

Hârtie

Copertă

Cartonată

Număr de pagini

458

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Lucrarea Bisericii în societate în anul 2010 – Credinţă pentru fapte bune”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *