Patriarhul Justinian: mărturii, fapte şi adevăr


 

Autor: Pr. Constantin Pârvu


Editura: Basilica

 

Patriarhul Justinian: mărturii, fapte şi adevăr


6,80 lei

65 în stoc

65 în stoc

Distribuie:

Transport Gratuit

pentru comenzi mai mari de 150 lei

Comandă rapidă

Plata cu cardul sau ramburs în siguranță

Magazin oficial

Librăria Patriarhiei Române

Informații suplimentare

ne puteți contacta și telefonic

Descriere

Volumul, publicat inițial în 2005, realizat la îndemnul vrednicului de pomenire Patriarh Teoctist, reprezintă o biografie a Patriarhului Justinian realizată din perspectiva unui om care l-a cunoscut și a lucrat pe vremea lui în Administrația Patriarhală.
Autorul îl aduce deseori în prezent pe fostul conducător al Bisericii noastre prin descrierile detaliate ale evenimentelor și faptelor la care a fost părtaș.

Deși sufletește s-a mutat în lumea drepților, iar trupul i-a fost coborât în cripta din Mănăstirea Radu Vodă, totuși chipul său a rămas neșters din istoria Bisericii Ortosoxe Române prin împlinirile pe care le-a înscris în filele cronicii noastre bisericești timp de aproape trei decenii, ca Patriarh și părinte al tuturor românilor de pretutindeni, mărturisește Pr. Constantin Pârvu spre finalul cărții.

Părintele Pârvu a fost vicar administrativ patriarhal în cadrul Cancelariei Sfântului Sinod și paroh al Bisericii Iancu Nou-Bălăneanu din Protoieria Sector II Capitală. Sfinția sa a trecut la cele veșnice în 26 iunie 2017. În mesajul de condoleanțe adresat, Părintele Patriarh Daniel l-a numit un profesionist harnic și responsabil, un maestru al administraţiei bisericeşti, care a câştigat respectul şi prețuirea tuturor.

Informații suplimentare

Greutate0,36 kg
Dimensiuni1,5 × 14,5 × 20,5 cm
ISBN

978-606-29-0177-6

Limba

Română

An apariție

2017

Localitatea

Bucureşti

Autor

Editura

Suport

Hârtie

Copertă

Broșată

Număr de pagini

326

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Patriarhul Justinian: mărturii, fapte şi adevăr”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *