Sfinţii daco-romani şi români


 

Autor: Pr. Prof. Dr. Mircea Păcurariu


Editura: Basilica

 

Sfinţii daco-romani şi români


28,00 lei

349 în stoc

Distribuie:

Transport Gratuit

pentru comenzi mai mari de 150 lei

Comandă rapidă

Plata cu cardul sau ramburs în siguranță

Magazin oficial

Librăria Patriarhiei Române

Informații suplimentare

ne puteți contacta și telefonic

Descriere

Sfinţii daco-romani şi români

„Cu ajutorul lui Dumnezeu, vede din nou lumina tiparului această carte cuprinzând Viețile celor peste o sută douăzeci de sfinți daco-romani și români. Am scris-o cu dragoste și sentimente de aleasă cinstire față de acești mari fii ai neamului și ai Bisericii noastre, cu gândul de a face cunoscute viața și faptele lor credincioșilor de astăzi, sau – după cum spunea marele mitropolit al Moldovei Veniamin Costachi – «ca nu prin trecerea vremii să se facă cu totul neștiuți acești părinți neamului cestui mai de pe urmă și ca să se arate că dintru toate neamurile Își alege Dumnezeu pe robii Săi cei ce urmează voii și poruncilor Lui».

Cartea de față n-a fost concepută ca o lucrare «științifică», în sensul obișnuit al cuvântului, ci ca una de «popularizare» sau, mai corect spus, de «zidire sufletească», spre a fi de folos bunilor noștri credincioși în strădaniile lor pentru o viață cât mai aleasă și mai bineplăcută lui Dumnezeu și oamenilor”.

Autorul

Informații suplimentare

Greutate 0,6 kg
Dimensiuni 3 × 16 × 22 cm
ISBN

978-606-8495-31-6

Limba

Română

An apariție

2013

Localitatea

București

Autor

Editura

Suport

Hârtie

Copertă

Cartonată

Număr de pagini

384

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Sfinţii daco-romani şi români”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *