Evanghelia slavei lui Hristos – Predici la Duminicile de peste an, ediția a II-a

 

Autor: Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Editura: Basilica

 

Evanghelia slavei lui Hristos – Predici la Duminicile de peste an, ediția a II-a

64,00 lei

67 în stoc

Distribuie:

Transport Gratuit

pentru comenzi mai mari de 150 lei

Comandă rapidă

Plata cu cardul sau ramburs în siguranță

Magazin oficial

Librăria Patriarhiei Române

Informații suplimentare

ne puteți contacta și telefonic

Descriere

Evanghelia slavei lui Hristos – Predici la Duminicile de peste an, ediția a II-a

Prezentul volum, intitulat Evanghelia slavei lui Hristos, este alcătuit din cele 56 de predici la Duminicile de peste an și reprezintă o formă revizuită și îmbogățită a primei ediții apărute în anul 2016 la Editura Basilica a Patriarhiei Române. Toate textele prezentului volum, fără excepție, au fost revăzute de mai multe ori în decursul celor șapte ani de la apariția primei ediții.

Astfel, unele fraze sau paragrafe au fost restructurate sau condensate, unele subtitluri au fost diortosite, iar unele pasaje din text au fost dezvoltate și îmbogățite prin aprofundarea învățăturilor de credință. În plus, această ediție a doua se distinge de prima ediție prin faptul că indică în notele subliniare bibliografia selectivă folosită la pregătirea acestor predici, fiind acordată o atenție deosebită referințelor patristice, pentru a evita astfel interpretări subiective sau individualiste. Cu acest prilej, au fost reținute în notele subliniare și unele citate din Sfinții Părinți și din unii teologi contemporani, citate care contribuie la consolidarea interpretărilor ortodoxe ale textelor biblice.

Sperăm astfel ca publicarea ediției revizuite și îmbogățite a volumului de predici Evanghelia slavei lui Hristos să fie de folos clerului și credincioșilor Bisericii noastre.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel

Răsfoiește cartea!

Predici_PF_2023_WEB

Informații suplimentare

Greutate 1 kg
Dimensiuni 24,5 × 17,5 × 4 cm
ISBN

978-606-29-0521-7

Autor

Editura

Copertă

Cartonată

Suport

Hârtie

Limba

Română

An apariție

2023

Nr. pagini

544

1 recenzie pentru Evanghelia slavei lui Hristos – Predici la Duminicile de peste an, ediția a II-a

  1. Catalin Toma

    Cea mai bună și mai echilibrată carte de predici!

Adaugă o recenzie

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *