Patriarhii României – evocări omagiale


 

Autor: Binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel


Editura: Basilica

 

Patriarhii României – evocări omagiale


8,00 lei

Stoc epuizat

Anunță-mă când articolul este din nou în stoc.

Stoc epuizat

Anunță-mă când articolul este din nou în stoc.

Distribuie:

Transport Gratuit

pentru comenzi mai mari de 150 lei

Comandă rapidă

Plata cu cardul sau ramburs în siguranță

Magazin oficial

Librăria Patriarhiei Române

Informații suplimentare

ne puteți contacta și telefonic

Descriere

Patriarhii României – evocări omagiale

Albumul Patriarhii României – evocări omagiale, apărut sub egida Editurii Basilica, împlinește o necesitate care era așteptată de multă vreme în rândul monahilor, clericilor și a poporului binecredincios din România.

Prin intermediul datelor biografice și a unor mărturii ale celor care i-au cunoscut, ori le-au fost colaboratori, cititorii vor avea prilejul de a admira lucrarea și viața celor care au primit, prin harul și rânduiala lui Dumnezeu, misiunea conducerii Bisericii Ortodoxe Române.

Portretele în alese culori ale celor șase patriarhi ai Bisericii noastre, care întâmpină cititorii prezentei lucrări, împodobesc Sala Consilium din Palatul Patriarhiei, acestea fiind realizate în anul 2010, în vremea arhipăstoririi Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, de pictorul Ionel Vasiluță.

Lucrarea de față publicată în cel de-al șaptelea an de la întronizarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, constituie o mărturie a prețuirii clerului și un omagiu de recunoștință pentru acești mari ierarhi, care au păstrat în vremuri grele comoara învățăturii celei adevărate și au împlinit cu demnitate și înțelepciune această slujire încredințată de Dumnezeu.

† Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor

Informații suplimentare

Greutate0,3 kg
Dimensiuni1 × 21 × 21 cm
ISBN

978-606-849-513-2

Limba

Română

An apariție

2015

Localitatea

București

Autor

Editura

Suport

Hârtie

Copertă

Cartonată

Număr de pagini

44

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Patriarhii României – evocări omagiale”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *