Reşedinţa Patriarhală. Istorie şi artă


 

Autor: Paisie Teodorescu


Editura: Basilica

 

Reşedinţa Patriarhală. Istorie şi artă


32,00 lei

384 în stoc

384 în stoc

Distribuie:

Transport Gratuit

pentru comenzi mai mari de 150 lei

Comandă rapidă

Plata cu cardul sau ramburs în siguranță

Magazin oficial

Librăria Patriarhiei Române

Informații suplimentare

ne puteți contacta și telefonic

Descriere

Reşedinţa Patriarhală. Istorie şi artă

Apărut în Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 în Patriarhia Română, volumul este dedicat „memoriei Patriarhului Miron Cristea, fervent militant pentru Marea Unire din 1918 și ctitor al Reședinței Patriarhale”. Publicată în format mare, bogat ilustrată, cu explicații, date istorice și detalii semnificative, lucrarea reprezintă o incursiune într-una dintre cele mai semnificative clădiri ale Bisericii.

În Cuvântul înainte, Părintele Patriarh Daniel felicită pe autor pentru o lucrare care „contribuie la o mai bună cunoaștere a istoriei Bisericii noastre”, și își exprimă convingerea că ea va fi „utilă nu doar pentru slujitorii Bisericii noastre, ci și pentru cei interesați să cunoască istoria, cultura și spiritualitatea poporului român”.

Autorul precizează în Introducere că „Reședința Patriarhală are o istorie de peste 350 ani”.
„În aceste secole, numeroase evenimente, etape, schimbări, refaceri și prefaceri s-au petrecut atât între zidurile ei, cât și în incinta care o înconjoară, după cum numeroși au fost viețuitorii, ierarhii, întâistătătorii, oaspeții, vizitatorii, ctitorii, constructorii și restauratorii”, a amintit vicarul patriarhal.

Arhim. Paisie Teodorescu spune că lucrarea vine să umple un gol din literatura de specialitate, deoarece restul monumentelor de pe Dealul Patriarhiei s-au bucurat de atenția cercetătorilor, dar Reședința Patriarhală a fost puțin sau deloc abordată”.

Informații suplimentare

Greutate3,5 kg
Dimensiuni3,5 × 30 × 33,5 cm
ISBN

978-606-29-0190-5

Limba

Română

An apariție

2018

Localitatea

Bucureşti

Autor

Editura

Suport

Hârtie

Copertă

Cartonată

Număr de pagini

544

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Reşedinţa Patriarhală. Istorie şi artă”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *