Sfântul Chiril Arhiepiscopul Alexandriei – Tâlcuire la Psalmi

 

Traducere: Pr. Prof. Dr. Dumitru Stăniloae

Editura: Basilica

 

Sfântul Chiril Arhiepiscopul Alexandriei – Tâlcuire la Psalmi

72,00 lei

182 în stoc

182 în stoc

Distribuie:

Transport Gratuit

pentru comenzi mai mari de 150 lei

Comandă rapidă

Plata cu cardul sau ramburs în siguranță

Magazin oficial

Librăria Patriarhiei Române

Informații suplimentare

ne puteți contacta și telefonic

Descriere

Sfântul Chiril Arhiepiscopul Alexandriei – Tâlcuire la Psalmi

Colecția Dumitru Stăniloae – Opere complete, seria Traduceri, se îmbogățește acum cu un nou volum semnat de Sfântul Chiril al Alexandriei (cca. 375-444 d.Hr.), în care ne sunt oferite tâlcuiri la anumite pasaje din cartea Psalmi a Sfântului Proroc și Împărat David (cca. 1004-962 î.Hr.), o carte veterotestamentară foarte importantă pentru Biserica Ortodoxă.

Acest nou comentariu patristic la texte biblice le însoțește, în chip fericit, pe cele publicate anterior în aceeași colecție, dedicate Pentateuhului sau celor cinci cărți ale Sfântului Proroc Moise (Facerea, Ieșirea, Leviticul, Numerii, Deuteronomul), dar și Evangheliei Sfântului Ioan. […]

Tâlcuirile la Psalmi ale Sfântului Chiril ne ajută să înțelegem mai bine ceea ce citim în Sfânta Scriptură, pentru ca în final să putem trăi după cuvintele ei. Ne ajută, totodată, să pătrundem mai ușor în „universul emoțional al psalmilor”, marcat deopotrivă de trăiri profund umane ca mâhnirea, supărarea, durerea, suferința, îndoiala, deznădejdea, interogația, imputarea, revolta, umilința, lacrima, dar și de căință, nostalgie, dor, rugăciune, implorare, strigăt, speranță, întâmpinare, regăsire, bucurie, jubilație sau extaz. […]

Lectura Sfintei Scripturi (dublată de citirea comentariilor patristice care o explică) face parte integrantă din edificarea spirituală a Bisericii în calitate de Trup mistic al lui Hristos. Prin lectura Bibliei, Cuvântul vieții se înscrie în viața Bisericii cu scopul de a înnoi neîncetat comuniunea noastră cu Împărăția cerurilor, a Tatălui, a Fiului și a Sfântului Duh.

Asemenea participării la Euharistie, lectura Sfintelor Scripturi trebuie să devină o frecventă pregustare a vieții veșnice și o pregătire pentru aceasta, conform făgăduinței Domnului nostru Iisus Hristos, Care a spus: „Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat din moarte la viață” (Ioan 5, 24).

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel

Răsfoiește cartea!

TIPAR_Talcuire la Psalmi_Sf. Chiril_INT_WEB
Talcuire la Psalmi_Sf. Chiril_CUPRINS_WEB

Informații suplimentare

Greutate0,7 kg
Dimensiuni21 × 15 × 3 cm
ISBN

978-606-29-0539-2

Traducere și note

Pr. prof. dr. Dumitru Stăniloae

Editura

An apariție

2023

Limba

Română

Suport

Hârtie

Copertă

Cartonată

Număr de pagini

624

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Sfântul Chiril Arhiepiscopul Alexandriei – Tâlcuire la Psalmi”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *