Sfântul Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor. Cuvinte către pelerini, studii și mărturii contemporane


 

Autor: Colectiv de autori


Editura: Cuvântul Vieții

 

Sfântul Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor. Cuvinte către pelerini, studii și mărturii contemporane


78,21 lei

5 în stoc

Distribuie:

SKU CNS417 Categorie Etichete ,

Transport Gratuit

pentru comenzi mai mari de 150 lei

Comandă rapidă

Plata cu cardul sau ramburs în siguranță

Magazin oficial

Librăria Patriarhiei Române

Informații suplimentare

ne puteți contacta și telefonic

Descriere

Sfântul Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor. Cuvinte către pelerini, studii și mărturii contemporane

Volumul de față este structurat în trei părți și cuprinde texte cu conținut panegiric, științific și pastoral-misionar. Prima secțiune a volumului conține cuvinte de învățătură și ziditoare de suflet rostite cu ocazia sărbătorii Sfântului Dimitrie cel Nou (27 octombrie), de asemenea, unele evocări ale prăznuirii hramului Catedralei Patriarhale în momente de cumpănă ale istoriei Bisericii noastre.

A doua secțiune a volumului prezintă studii și articole științifice care analizează Viața Sfântului sau Acatistul său din punct de vedere dogmatic, biblic și aghiografic, dezvoltarea cultului său reflectată în edițiile tipărite și manuscrise ale slujbelor închinate acestuia, iconografia Sfântului, procesiunile cu sfintele sale moaște în vremuri de restriște și modul în care a fost cinstit de mitropoliții Țării Românești, de Patriarhii Bisericii Ortodoxe Române și de credincioșii bucureșteni, în general.

Secțiunea a treia prezintă mărturii contemporane ale clericilor, monahilor și credincioșilor care s-au învrednicit de binefacerile lui Dumnezeu prin mijlocirea Sfântului Cuvios Dimitrie Cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor.

Anexele volumului cuprind Viața Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Actul de canonizare a Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou (1955) și unele tabele sugestive pentru cinstirea sa în parohiile și mănăstirile ortodoxe din România și din străinătate.

Extras din Nota editorială

Răsfoiește cartea!

Pages from Sf_Dimitrie

 

 

Informații suplimentare

Greutate 1,2 kg
Dimensiuni 2,5 × 16,3 × 24 cm
ISBN

978-606-9698-04-4

Limba

Română

An apariție

2020

Localitatea

București

Autor

Editura

Suport

Hârtie

Copertă

Cartonată

Număr de pagini

464

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Sfântul Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor. Cuvinte către pelerini, studii și mărturii contemporane”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *