Autocefalie şi responsabilitate – Vol. 2


 

Autor: Binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel


Editura: Basilica

 

Autocefalie şi responsabilitate – Vol. 2

Acest titlu prezintă urme de uzură ale coperții!


24,00 lei

Stoc epuizat

Anunță-mă când articolul este din nou în stoc.

Stoc epuizat

Anunță-mă când articolul este din nou în stoc.

Distribuie:

Transport Gratuit

pentru comenzi mai mari de 150 lei

Comandă rapidă

Plata cu cardul sau ramburs în siguranță

Magazin oficial

Librăria Patriarhiei Române

Informații suplimentare

ne puteți contacta și telefonic

Descriere

Autocefalie şi responsabilitate – Vol. 2

În Cuvântul înainte al volumului Autocefalia: libertate și demnitate, Întâistătătorul Bisericii noastre mărturisește că „Anul omagial al Autocefaliei românești (1885-2010) ne oferă prilejul de a evidenția principiile teologice, canonice și misionare ale autocefaliei eclesiale, ca notă specifică a eclesiologiei ortodoxe, care armonizează unitatea de credință cu libertatea de acțiune, sensul textului sacru al Tradiției comune cu specificul contextului istoric al misiunii fiecărei Biserici locale”.

Al doilea volum, intitulat Autocefalie și responsabilitate ne prezintă modul în care se reflectă în viața fiecărei eparhii din cadrul Patriarhiei Române principiile de libertate și responsabilitate care decurg din Autocefalia Bisericii Ortodoxe Române. Respectându-se organizarea oficială administrativă a Patriarhiei Române, în paginile acestui volum se întâlnesc monografiile fiecărei eparhii din țară și din afara granițelor României, în care sunt prezentate în mod sintetic istoricul, instituțiile, personalitățile și activitățile pastoral-misionare, culturale și sociale din trecut și până în prezent. Aceste două volume aniversare au fost coordonate de către Preasfințitul Părinte Varlaam, Episcop-vicar patriarhal, și vin să întregească informațiile cunoscute până în prezent cu privire la aceste două evenimente majore din viața Bisericii Ortodoxe Române.

Informații suplimentare

Greutate3,5 kg
Dimensiuni5 × 22 × 32 cm
ISBN

978-606-814-132-9

Limba

Română

An apariție

2010

Localitatea

București

Autor

Editura

Suport

Hârtie

Copertă

Cartonată

Număr de pagini

1096

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Autocefalie şi responsabilitate – Vol. 2”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *