Istoria bisericească universală. De la întemeierea Bisericii până la anul 1054 – Vol. 1 (Ediția a II-a)


 

Autor: Pr. Prof. Dr. Viorel Ioniţă


Editura: Basilica


 

Istoria bisericească universală. De la întemeierea Bisericii până la anul 1054


72,00 lei

69 în stoc

69 în stoc

Distribuie:

Transport Gratuit

pentru comenzi mai mari de 150 lei

Comandă rapidă

Plata cu cardul sau ramburs în siguranță

Magazin oficial

Librăria Patriarhiei Române

Informații suplimentare

ne puteți contacta și telefonic

Descriere

Istoria bisericească universală. De la întemeierea Bisericii până la anul 1054

În cuprinsul proiectului de aducere la zi și reeditare a manualelor pentru disciplinele de studiu de la Facultățile de Teologie Ortodoxă din cadrul Patriarhiei Române, proiect inițiat de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a fost constituit, în toamna anului 2012, un comitet de elaborare a manualului de Istorie Bisericească Universală. Acest comitet a fost format din subsemnatul, în calitate de coordonator, și din: Pr. prof. univ. dr. Daniel Benga, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”, Universitatea din București; Pr. prof. univ. dr. Nicolae Chifăr, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sf. Andrei Șaguna”, Universitatea „Lucian Blaga”, Sibiu; Pr. prof. univ. dr. Adrian Gabor (1960-2017) de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”, Universitatea din București; Pr. prof. univ. dr. Ioan-Vasile Leb, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca și Pr. prof. univ. dr. Constantin Pătuleanu de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”, Universitatea din București, în anul 2012, profesor de Istorie Bisericească Universală la Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității din Craiova.

Acest comitet a elaborat mai întâi câte o listă de teme pentru fiecare dintre cele două volume prevăzute pentru noul manual de Istorie Bisericească Universală, liste conforme cu programele analitice adoptate de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române pentru această disciplină. După împărțirea temelor din lista pentru volumul de față, comitetul de autori a întocmit o serie de criterii metodologice pentru elaborarea materialului, care au fost apoi avizate de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, în luna noiembrie 2012. Aceste criterii prevedeau, printre altele, ca stilul folosit la elaborarea materialului să fie „narativ, utilizând terminologia curentă în Biserica noastră, fără neologisme și, mai ales, niciodată polemic”. Metodologia aplicată, împărțirea materialului și periodizarea celor două milenii de istorie a Bisericii creștine sunt explicate în capitolul introductiv al manualului de față. În procesul de elaborare a acestui manual, membrii comitetului au ținut mai întâi să aducă un omagiu înaintașilor lor, autorii manualului de Istorie Bisericească Universală în uz până în prezent, respectiv: Pr. prof. univ. dr. Ioan Rămureanu (1910-1988), Pr. prof. univ. dr. Milan Șesan (1910-1981) și Pr. prof. univ. dr. Teodor Bodogae (1911-1994), a căror contribuție au completat-o în lumina rezultatelor cercetării din ultimele decenii. Comitetul de elaborare a noului manual de Istorie Bisericească Universală a fost foarte afectat de trecerea la cele veșnice a colegului Pr. prof. univ. dr. Adrian Gabor, în ziua de 2 iunie 2017, care, până în vara acelui an, predase coordonatorului proiecte de texte la unele dintre capitolele pe care le alesese. Textele prezentate de regretatul nostru coleg nu erau însă finalizate, dar am hotărât să le încorporăm, pe cât posibil, în varianta finală a capitolelor în cauză și să păstrăm numele său în lista autorilor acestui volum, ca un omagiu pentru contribuția sa în domeniul Istoriei Bisericești. Fiecare capitol din acest volum este semnat de autorul sau autorii care le-au elaborat, textele fiind revizuite în final de  coordonator, numai din punct de vedere al stilului, astfel că responsabilitatea finală privind conținutul fiecărui capitol rămâne exclusiv în seama autorului/autorilor care semnează.

În calitate de coordonator al acestui volum, dau slavă Milostivului Dumnezeu pentru ajutorul Său în finalizarea acestui proiect care prezintă lucrarea Bisericii Sale în lume pe parcursul primului mileniu creștin. În același timp, mulțumesc respectuos, în numele întregului comitet de autori, Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, pentru încrederea acordată nouă. Mulțumesc și colegilor din acest comitet, pentru tot sprijinul cu care m-au acompaniat pe parcursul, adeseori sinuos, al elaborării acestui volum. Mulțumesc și Domnului Asistent dr. Sebastian Nazâru, cel care a întocmit listele de ierarhi și domnitori anexate la sfârșitul acestui volum. Recomandăm acest prim volum al manualului de Istorie Bisericească Universală tuturor studenților, masteranzilor și doctoranzilor în Teologie, precum și tuturor celor interesați de istoria Bisericii lui Hristos pe parcursul primului ei mileniu.

Pr. prof. univ. dr. Viorel Ioniță

Răsfoiește cartea!

IBU, volum I, editia a II-a, 2021 - SITE

Informații suplimentare

Greutate1,1 kg
Dimensiuni3,5 × 16,5 × 23,5 cm
ISBN

978-606-29-0448-7

Limba

Română

An apariție

2021

Localitatea

București

Autor

Editura

Suport

Hârtie

Copertă

Broșată

Număr de pagini

736

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Istoria bisericească universală. De la întemeierea Bisericii până la anul 1054 – Vol. 1 (Ediția a II-a)”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *